Szkolenie lodowe

Strona głównaAktualności › Szkolenie lodowe

W dniu 07.02.2013 r. odbyło się szkolenie oraz pokazy z zakresu ratownictwa na lodzie, organizowane przez Komendę Miejską Państwowej Staży Pożarnej w Słupsku oraz Słupskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. 

Celem szkolenia było zdobycie przez jego uczestników wiedzy dotyczącej bezpiecznego zachowania się na lodzie oraz sposobów ratowania osób potrzebujących pomocy. Ważnym elementem szkolenia było samoroatownictwo. Są to procedury postępowania, które stosuje poszkodowany, pod którym zapadł się lód. Dzięki technikom samoratownictwa  oraz opanowaniu zwiększa on swoje szanse na przeżycie.

Wiosenna pogoda oraz cienka warstwa lodu sprawiły, że przedstawione symulacje były bardzo realistyczne.  Każdy pozorant starał się dojść do miejsca, w którym lód załamał się w sposób naturalny. Prezentowane były akcje pozorowane w oparciu o różnorodne scenariusze: załamanie się kry przy brzegu lub na środku jeziora; samoratownictwo oraz ratownictwo zbiorowe; wykorzystanie sprzętu specjalistycznego (np. kolców lodowych, liny asekuracyjnej, rzutki rękawowej, żerdzi), sprzętu wielkopowierzchniowego (sanie lodowe Państwowej Straży Pożarnej, System woda – lód RSKM 10) oraz przygodnego (np. gałęzi). Nowością było zaprezentowanie urządzenia pływającego „System woda – lód RSKM 10”. Są to sanie o dwóch płozach z napędem własnym. Dzięki specjalnej konstrukcji pełnią one funkcję lodołamacza lub sani poruszających się po lodzie. Bez problemu przemieszczają się zarówno po pokrywie lodowej, jak i po wodzie. Nie mają też trudności w pokonywaniu bariery woda – lód w obu kierunkach.

Podczas pokazów Instruktor WOPR Michał Budzich komentował przebieg wydarzeń. Opisywał również sposoby bezpiecznego zachowania się na lodzie oraz zagrożenia wynikające ze znajdowania się na pokrywie lodowej. Pokaz zakończył się akcją poszukiwawczą osoby znajdującej się głęboko pod wodą. Poszukiwaczami byli nurkowie z klubu Nautilus.

Koniec przedsięwzięcia uatrakcyjniła kąpiel w lodowatej wodzie wykonana przez morsów z grupy „Chłodek”. Na terenie dostępnym dla widzów zebrali się uczniowie i nauczyciele, pracownicy służb publicznych oraz inne osoby. 

GALERIA 

NUMER ALARMOWY WOPR
669 526 898


Dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

179.3873.jpg